Spółki giełdowe często napotykały trudności praktyczne z prawidłowym rozliczeniem podatku od dywidendy, szczególnie dotyczyło to dywidendy wypłacanej nierezydentom. O akcjonariuszach uprawnionych do wypłaty dywidendy dowiadywały się bowiem z wykazów nadsyłanych przez biura maklerskie. Biura maklerskie w takiej informacji podawały najczęściej nazwę akcjonariusza i jego dane adresowe, kwotę dywidendy, a także określały stawkę podatku wynikającą z właściwej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania (!). W tym samym piśmie biura maklerskie najczęściej oświadczały, że są w posiadaniu certyfikatu rezydencji akcjonariusza zagranicznego i tyle…Wszelkie prośby o dostarczenie certyfikatu płatnikowi wymagały dodatkowych wyjaśnień, starań, wymiany korespondencji.
Szczęśliwie w odpowiedzi na wątpliwości Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych S.A., wypowiedziało się w tej kwestii Ministerstwo Finansów Departament Podatków Dochodowych w piśmie nr DD4/8213/194/MMQ/10/491 z dnia 6 lipca 2010r, oto cytat:
„(…) płatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych jest w opisanej sytuacji spółka wypłacająca dywidendę.
Cytowany przepis art. 26 ust.1 ustawy określa obowiązki płatnika. Zastosowanie stawki podatku wynikającej z właściwej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania jest zatem możliwe pod warunkiem uzyskania przez płatnika, tj. przez spółkę wypłacającą dywidendę, certyfikatu rezydencji podatnika. Brak jest zatem podstaw prawnych do zastosowania przez płatnika postanowień umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, w sytuacji, gdy posiada on jedynie oświadczenie o posiadaniu certyfikatu rezydencji podatkowej przez podatnika.”
Opinie i porady zamieszczone na niniejszym blogu nie stanowią czynności doradztwa podatkowego.
Poradę, opinię, rozwiązanie konkretnego problemu podatkowego uzyskasz kontaktując się z doradcą podatkowym:
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz