piątek, 30 września 2011

Zakres odpowiedzialności członka zarządu spółki kapitałowej za zobowiązania podatkowe.

Przepisy Ordynacji podatkowej:

Art. 116.  § 1. Za zaległości podatkowe spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w organizacji, spółki akcyjnej lub spółki akcyjnej w organizacji odpowiadają solidarnie całym swoim majątkiem członkowie jej zarządu, jeżeli egzekucja z majątku spółki okazała się w całości lub w części bezskuteczna, a członek zarządu:

1) nie wykazał, że:

a) we właściwym czasie zgłoszono wniosek o ogłoszenie upadłości lub wszczęto postępowanie zapobiegające ogłoszeniu upadłości (postępowanie układowe) albo

b) niezgłoszenie wniosku o ogłoszenie upadłości lub niewszczęcie postępowania zapobiegającego ogłoszeniu upadłości (postępowania układowego) nastąpiło bez jego winy;

2) nie wskazuje mienia spółki, z którego egzekucja umożliwi zaspokojenie zaległości podatkowych spółki w znacznej części.

§ 2. Odpowiedzialność członków zarządu obejmuje zaległości podatkowe z tytułu zobowiązań, których termin płatności upływał w czasie pełnienia przez nich obowiązków członka zarządu, oraz zaległości wymienione w art. 52 powstałe w czasie pełnienia obowiązków członka zarządu.

§ 3. W przypadku gdy spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w organizacji lub spółka akcyjna w organizacji nie posiada zarządu, za zaległości podatkowe spółki odpowiada jej pełnomocnik albo odpowiadają wspólnicy, jeżeli pełnomocnik nie został powołany. Przepisy § 1 i 2 stosuje się odpowiednio.

§ 4. Przepisy § 1–3 stosuje się również do byłego członka zarządu oraz byłego pełnomocnika lub wspólnika spółki w organizacji.

Orzecznictwo:

POSTANOWIENIE Trybunału Konstytucyjnego z dnia 24 kwietnia 2007 r. Ts 17/07- Trybunał Konstytucyjny uznaje brzmienie art. 116 § 2 ordynacji podatkowej za jednoznacznie rozstrzygające o odpowiedzialności członka zarządu spółki za zobowiązania (zaległości) podatkowe spółki, które powstały w czasie pełnienia przez niego obowiązków członka zarządu.”

Wyrok Sądu Najwyższego z 19.02.2008r. II UK 100/07- Brak po stronie członka zarządu spółki z o.o. wiedzy o jej kondycji finansowej nie jest okolicznością świadczącą o tym, że niezłożenie wniosku o ogłoszenie upadłości lub niewszczęcie postępowania układowego nastąpiło bez jego winy w rozumieniu art. 116 § 1 pkt 1 lit. b ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (jednolity tekst: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) w związku z art. 31 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (jednolity tekst: Dz. U. z 2007 r. Nr 11, poz. 74 ze zm.).”,


Wyrok NSA z 18.11.2005r. FSK 2548/04 - Istnienie albo nieistnienie przesłanek wyłączających odpowiedzialność członka zarządu na podstawie art. 116 § 1 pkt 1 lit. b) Ordynacji podatkowej nie ma charakteru okoliczności uzupełniającej, lecz jest okolicznością zasadniczą. W sytuacji, gdy członek zarządu wykazał bierność w postępowaniu podatkowym, nie może w postępowaniu kasacyjnym czynić zarzutu sądowi I instancji, że nie prowadził z urzędu uzupełniającego postępowania dowodowego w tym zakresie w trybie art. 106 § 3 PostSądAdmU.”,




Wyrok NSA z 18.08.2011r. II FSK 568/10 – „Możliwość uchylenia się członka zarządu spółki kapitałowej od, wynikającej z art. 116 § 1 Ordynacji podatkowej, odpowiedzialności za jej zaległości podatkowe przez wykazanie, że we właściwym czasie wszczęto postępowanie zapobiegające upadłości (postępowanie układowe) dotyczy wyłącznie tych zaległości, które powstały przed zatwierdzeniem układu. Złożenie we właściwym czasie wniosku o wszczęcie postępowania układowego nie uwalnia go natomiast od odpowiedzialności za zaległości powstałe po zatwierdzeniu układu.”,

Uchwała Składu Siedmiu Sędziów Sądu Najwyższego z dnia 13 maja 2009 r. I UZP 4/09 – „Bezskuteczność egzekucji z majątku spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, o której mowa w art. 116 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (jednolity tekst: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) w związku z art. 31 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (jednolity tekst: Dz. U. z 2007 r. Nr 11, poz. 74 ze zm.), może być stwierdzona wyłącznie w postępowaniu w sprawie egzekucji należności z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne, poprzedzającym wydanie decyzji o odpowiedzialności członka zarządu spółki za te należności.

UCHWAŁA SKŁADU SIEDMIU SĘDZIÓW NACZELNEGO SĄDU ADMINISTRACYJNEGO z dnia 9 marca 2009 r. (I FPS 4/08) – „Przepis art. 116 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) nakłada obowiązek na organ podatkowy prowadzenia postępowania w przedmiocie odpowiedzialności za zaległości podatkowe spółki z o.o. wobec wszystkich osób mogących ponosić taką odpowiedzialność.

UCHWAŁA SKŁADU SIEDMIU SĘDZIÓW NACZELNEGO SĄDU ADMINISTRACYJNEGO z dnia 8 grudnia 2008 r. (II FPS 6/08)


„1. Stwierdzenie przez organ podatkowy bezskuteczności egzekucji, o której mowa w art. 116 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), powinno być dokonane po przeprowadzeniu postępowania egzekucyjnego.

2. Stwierdzenie bezskuteczności egzekucji ustala się na podstawie każdego prawnie dopuszczalnego dowodu.”

Wyrok SN z dnia 8 stycznia 2008 r. I UK 172/07 - Wszczęcie postępowania układowego we właściwym czasie w rozumieniu art. 116 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (jednolity tekst: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) w związku z art. 31 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (jednolity tekst: Dz. U. z 2007 r. Nr 11, poz. 74 ze zm.) oznacza wszczęcie go w takim czasie, że zaspokojenie przez spółkę w całości należności z tytułu składek na ubezpieczenie społeczne wobec Zakładu Ubezpieczeń Społecznych jako uprzywilejowanego wierzyciela wyłączonego z układu z mocy ustawy (art. 4 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 24 października 1934 r. – Prawo o postępowaniu układowym, Dz. U. Nr 93, poz. 836 ze zm., i art. 25 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych), pozostaje realne. Ocena, czy wszczęcie tego postępowania nastąpiło we właściwym czasie powinna być dokonana ex ante, a więc z perspektywy sytuacji istniejącej w dniu wszczęcia postępowania układowego, a nie ex post, to jest z uwzględnieniem późniejszych zdarzeń.






Opinie i porady zamieszczone na niniejszym blogu nie stanowią czynności doradztwa podatkowego.

Poradę, opinię, rozwiązanie konkretnego problemu podatkowego uzyskasz kontaktując się z doradcą podatkowym:
http://www.etr-podatki.com.pl/

środa, 28 września 2011

E-deklaracje.

Jak podaje Ministerstwo Finansów, od 1 października 2011 r. będzie można składać przez Internet  następujące deklaracje:

AKC4/AKC-zo wraz załącznikami: AKC4/A, AKC4/B, AKC4/C, AKC4/D, AKC4/E, AKC4/F, AKC4/H, AKC4/I, AKC4/J, AKC4/K,

a także POG5 wraz z za łącznikami: POG/A, POG/C i POG/D.

Od 1 stycznia 2012r. kolejne deklaracje można będzie składać w wersji elektronicznej.
Więcej na stronie MF:




Opinie i porady zamieszczone na niniejszym blogu nie stanowią czynności doradztwa podatkowego.
Poradę, opinię, rozwiązanie konkretnego problemu podatkowego uzyskasz kontaktując się z doradcą podatkowym:

poniedziałek, 26 września 2011

Zwolnienie z podatku dochodowego żołnierzy pełniących służbę za granicą

II FSK 593/10 - Wyrok NSA z 13.09.2011r.



„Zwolnienie przewidziane w art. 21 ust. 1 pkt 83 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) w brzmieniu od 2005 r. ma zastosowanie do żołnierzy pełniących wojskową służbę za granicą, jeżeli realizowali cele, o których mowa w tym przepisie, niezależnie od tego, czy wchodzili w skład jednostki użytej poza granicami RP i czy służbę tę pełnili na podstawie "skierowania" lub też "wyznaczenia", o których mowa w art. 24 ust. 1 ustawy z dnia 11 września 2003 r. o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych (Dz. U. Nr 179, poz. 1750 ze zm.”



Uzasadnienie wyroku można odnaleźć pod linkiem:






Opinie i porady zamieszczone na niniejszym blogu nie stanowią czynności doradztwa podatkowego.

Poradę, opinię, rozwiązanie konkretnego problemu podatkowego uzyskasz kontaktując się z doradcą podatkowym:



środa, 21 września 2011

Jak kwalifikować wydatki na odtworzenie zniszczonego środka trwałego

Wydatki na odbudowę środka trwałego, który uległ zniszczeniu wskutek żywiołu  należy potraktować jako poniesione na jego remont, w takiej wysokości, w jakiej doprowadzą one do uzyskania stanu maszyny sprzed katastrofy.  Wydatki na dokończenie inwestycji lub na ulepszenie zniszczonego środka trwałego, należałoby kwalifikować  jako zwiększające jego wartość i rozliczać w czasie przy zastosowaniu odpisów amortyzacyjnych.



O tym traktują m.in. poniższe interpretacje:













Opinie i porady zamieszczone na niniejszym blogu nie stanowią czynności doradztwa podatkowego.

Poradę, opinię, rozwiązanie konkretnego problemu podatkowego uzyskasz kontaktując się z doradcą podatkowym:

wtorek, 20 września 2011

Wspólnota mieszkaniowa jako podatnik VAT

Interpretacja ogólna Ministra Finansów z dnia 21.06.2011r. PT8/033/1O1/AEW/11/PT- 571






W myśl tej interpretacji uiszczanie przez członków wspólnoty należności tytułem pokrycia kosztów zarządu nieruchomością wspólną nie jest objęte przepisami ustawy o VAT. W tej konkretnej sytuacji nie ma podstaw do fakturowania wewnętrznych rozliczeń między wspólnotą a jej członkami.

Natomiast w przypadku, gdy wspólnota zakupuje towary i usługi, które następnie przyporządkowuje poszczególnym lokalom (stanowiącym odrębną własność) zaopatrując je w media takie jak np. ciepła i zimna woda, c.o., wywóz śmieci, należy przyjąć, że odsprzedaje je właścicielom lokali. Zatem w tej sytuacji zarówno do wydatków na zakup, jak i do dalszej odsprzedaży znajdą zastosowanie przepisy ustawy o VAT (podatek naliczony i należny – prawo do odliczenia), a odsprzedaż powinna być dokumentowana fakturą.



Opinie i porady zamieszczone na niniejszym blogu nie stanowią czynności doradztwa podatkowego.

Poradę, opinię, rozwiązanie konkretnego problemu podatkowego uzyskasz kontaktując się z doradcą podatkowym:



poniedziałek, 19 września 2011

Czy reforma w administracji podatkowej w ramach programu e-podatki spowoduje redukcję zatrudnienia?

Ministerstwo Finansów dementuje zamieszczone w Dzienniku Rzeczpospolita informacje dotyczące ewentualności redukcji zatrudnienia w związku z planem wdrożenia e-obsługi podatkowej




Osobiście sądzę, że e-obsługa nie spowoduje ani redukcji etatów w administracji podatkowej, ani spadku popytu na usługi doradców podatkowych.





Opinie i porady zamieszczone na niniejszym blogu nie stanowią czynności doradztwa podatkowego.

Poradę, opinię, rozwiązanie konkretnego problemu podatkowego uzyskasz kontaktując się z doradcą podatkowym:

piątek, 16 września 2011

Podatek od nieruchomości służących do wydobywania kopalin

Trybunał Konstytucyjny 13.09.2011r. orzekł w wyroku Sygn. akt P 33/09, że: Art. 2 ust. 1 pkt 3 w związku z art. 1a ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. z 2010 r. Nr 95, poz. 613, Nr 96, poz. 620, Nr 225, poz. 1461 i Nr 226, poz. 1475 oraz z 2011 r. Nr 102, poz. 584, Nr 112, poz. 654 i Nr 171, poz. 1016), rozumiany w taki sposób, że nie odnosi się do podziemnych wyrobisk górniczych oraz może odnosić się do obiektów i urządzeń zlokalizowanych w tych wyrobiskach, jest zgodny z zasadą ustawowej określoności regulacji podatkowych i zasadą poprawnej legislacji wywodzonymi z art. 217 w związku z art. 84 i art. 2 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej.










Opinie i porady zamieszczone na niniejszym blogu nie stanowią czynności doradztwa podatkowego.

Poradę, opinię, rozwiązanie konkretnego problemu podatkowego uzyskasz kontaktując się z doradcą podatkowym:





Pełnomocnictwo w postępowaniu podatkowym.

O pełnomocniku w postepowaniu podatkowym pisałam już na moim poprzednim blogu:




Teraz przytaczam orzeczenie NSA, które potwierdza pogląd, że to nie na organie podatkowym spoczywa obowiązek przeszukiwania akt w celu sprawdzenia komu i w jakim zakresie podatnik udzielił pełnomocnictwa. To pełnomocnik powinien złożyć pełnomocnictwo (lub jego odpis) do akt konkretnego postępowania.   



Teza wyroku NSA II FSK 429/10  z 10.08.2011r.:





„Z treści art. 137 § 3 Ordynacji podatkowej wynika jednoznaczny obowiązek złożenia pełnomocnictwa do akt. Oznacza to, że osoba chcąca działać w sprawie jako pełnomocnik musi złożyć do akt tej konkretnej sprawy pełnomocnictwo lub jego odpis. Organ podatkowy nie ma natomiast podstaw prawnych do zastąpienia pełnomocnika w realizacji obowiązku wynikającego z tego przepisu, ponieważ jest to ewidentnie obowiązek pełnomocnika 2.Przez akta, o których mowa w art. 173 § 3 Ordynacji podatkowej nie można rozumieć ewidencji prowadzonej na podstawie ustawy z dnia 13 października 1995 r. o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników (Dz. U. z 2004 r. Nr 269, poz. 2681 ze zm.), lecz akta konkretnego postępowania podatkowego, w którym strona ma zamiar korzystać z ustanowionego w tym postępowaniu pełnomocnika.”






Opinie i porady zamieszczone na niniejszym blogu nie stanowią czynności doradztwa podatkowego.

Poradę, opinię, rozwiązanie konkretnego problemu podatkowego uzyskasz kontaktując się z doradcą podatkowym:

czwartek, 15 września 2011

Zmiana funkcji budynku a podatek od nieruchomości.

Teza wyroku WSA w Białymstoku I SA/Bk 246/11 z 10.08.2011r.:





„Prowadzenie przez przedsiębiorcę prac remontowo - budowlanych, zmierzających do zmiany funkcji hali z produkcyjnej na handlowo-usługową, nie powoduje, iż budynek taki nie jest i nie może być wykorzystywany do prowadzenia działalności gospodarczej. W takich przypadku nie mamy do czynienia ze "względami technicznymi", o których mowa w art. 1a ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych, dającymi możliwość zastosowania tzw. stawki pozostałej w podatku od nieruchomości.”

oraz fragment uzasadnienia:

„W ocenie Sądu, o braku związku spornej hali z działalnością gospodarczą nie może świadczyć fakt zaprzestania, w okresie prac budowlanych, dokonywania przez skarżącą Spółkę odpisów amortyzacyjnych od tego środka trwałego, na które wskazywał pełnomocnik skarżącej Spółki na rozprawie w dniu 10 sierpnia 2011 r. Powyższe zagadnienie odnosi się wyłącznie do kwestii prawidłowego prowadzenia rachunkowości przez skarżącą Spółkę, a nie ustalania możliwości prowadzenia w określonym budynku (hali) działalności gospodarczej. Wskazać przy tym należy, że także w okresie zawieszenia prowadzenia działalności gospodarczej, znajdujące się w posiadaniu podatnika środki trwałe nie podlegają amortyzacji, co jak wskazano powyższej, nie ma wpływu na prawidłowość zastosowana najwyższej stawki podatkowej w podatku od nieruchomości.”






Opinie i porady zamieszczone na niniejszym blogu nie stanowią czynności doradztwa podatkowego.

Poradę, opinię, rozwiązanie konkretnego problemu podatkowego uzyskasz kontaktując się z doradcą podatkowym:

Skutki podatkowe ustanowienia nieodpłatnie służebności przesyłu.

Wykaz orzecznictwa dotyczącego kwestii skutków nieodpłatnego ustanowienia służebności przesyłu w podatku dochodowym  można odnaleźć na moim blogu „Służebność przesyłu”:
http://sluzebnoscprzesylu.blogspot.com/2011/09/skutki-podatkowe-ustanowienia.html

środa, 14 września 2011

Rozliczenie podatku od dywidendy przez spółki giełdowe.

Spółki giełdowe często napotykały trudności praktyczne z prawidłowym rozliczeniem podatku od dywidendy, szczególnie dotyczyło to dywidendy wypłacanej nierezydentom. O akcjonariuszach uprawnionych do wypłaty dywidendy dowiadywały się bowiem z wykazów nadsyłanych przez biura maklerskie. Biura maklerskie w takiej informacji podawały najczęściej nazwę akcjonariusza i jego dane adresowe, kwotę dywidendy, a także określały stawkę podatku wynikającą z właściwej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania (!). W tym samym piśmie biura maklerskie najczęściej oświadczały, że są w posiadaniu certyfikatu rezydencji akcjonariusza zagranicznego i tyle…Wszelkie prośby o dostarczenie certyfikatu płatnikowi wymagały dodatkowych wyjaśnień, starań, wymiany korespondencji.

Szczęśliwie w odpowiedzi na wątpliwości Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych S.A., wypowiedziało się w tej kwestii Ministerstwo Finansów Departament Podatków Dochodowych w piśmie nr DD4/8213/194/MMQ/10/491 z dnia 6 lipca 2010r, oto cytat:

  

„(…) płatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych jest w opisanej sytuacji spółka wypłacająca dywidendę.

Cytowany przepis art. 26 ust.1 ustawy określa obowiązki płatnika. Zastosowanie stawki podatku wynikającej z właściwej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania jest zatem możliwe pod warunkiem uzyskania przez płatnika, tj. przez spółkę wypłacającą dywidendę, certyfikatu rezydencji podatnika. Brak jest zatem podstaw prawnych do zastosowania przez płatnika postanowień umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, w sytuacji, gdy posiada on jedynie oświadczenie o posiadaniu certyfikatu rezydencji podatkowej przez podatnika.”



Opinie i porady zamieszczone na niniejszym blogu nie stanowią czynności doradztwa podatkowego.

Poradę, opinię, rozwiązanie konkretnego problemu podatkowego uzyskasz kontaktując się z doradcą podatkowym:

Podatki i opłaty lokalne – będzie drożej

Projekt Obwieszczenia Ministra Finansów w sprawie górnych stawek kwotowych podatków i opłat lokalnych w 2012r.:




To na razie tylko projekt, ale praktyka poprzednich lat wskazuje, że stawki podatków i opłat lokalnych mają tendencję rosnącą i trudno w tej kwestii oczekiwać odwrócenia tendencji.



Opinie i porady zamieszczone na niniejszym blogu nie stanowią czynności doradztwa podatkowego.

Poradę, opinię, rozwiązanie konkretnego problemu podatkowego uzyskasz kontaktując się z doradcą podatkowym:

wtorek, 13 września 2011

Zbycie nieruchomości na podstawie umowy dożywocia a podatek dochodowy.

TEZA Wyroku WSA w Olsztynie z 18.08.2011r. sygn. akt I SA/Ol 450/11:



W przypadku zbycia nieruchomości na podstawie umowy dożywocia, dożywotnik nie uzyskuje przychodu w rozumieniu art. 19 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tj. Dz.U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) , a więc nie powstaje obowiązek podatkowy ze źródła przychodu określonego w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a/ tej ustawy. W konsekwencji organ podatkowy nie ma podstaw prawnych do określenia dożywotnikowi zobowiązania podatkowego z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości.”



Szczegółowe uzasadnienie stanowiska sądu można odnaleźć pod  następującym linkiem:






Wyrok nie jest prawomocny.





Opinie i porady zamieszczone na niniejszym blogu nie stanowią czynności doradztwa podatkowego.

Poradę, opinię, rozwiązanie konkretnego problemu podatkowego uzyskasz kontaktując się z doradcą podatkowym:

poniedziałek, 12 września 2011

Blogowa przeprowadzka

Mój blog podatkowy na blogger.com jest niczym innym jak kontynuacją wpisów z http://kawaipodatki.blox.pl/html Dlatego wszystkich zainteresowanych podatkami zapraszam do lektury mojego wczesniejszego bloga. Skąd pomysł na przeprowadzkę? - Po prostu pewnego dnia odkryłam, że mój poprzedni blog nie zapewnia przesadnie wielu narzędzi i postanowiłam spróbować czegoś nowego.
Dlatego już od jutra podatkowe wpisy znajdą się tutaj.